Zamiast pociągiem drezyną

JOANNA NOWACZYK

Od początku minionego stulecia do roku 1999, wyruszający z Poznania pociąg, dowoził spacerowiczów w samo serce morenowych wzgórz – na stację Ludwikowo położoną u podnóża Moreny Pożegowskiej. Teraz, zamiast koleją, do Osowej Góry dojechać można drezyną...

 

Historia linii kolejowej Poznań – Osowa Góra, wiąże się z dziejami Sanatorium w Ludwikowie, położonym na Górze Staszica.1 listopada 1912 r., uruchomiony został jej pierwszy odcinek Puszczykówko – Ludwikowo. W okresie międzywojennym, wycieczkowe pociągi kursowały z samego Poznania. Po drodze, pociąg zatrzymywał się na stacji „Perkiewiczówka”, nazwanej tak od właściciela cegielni na Pożegowie Maksymiliana Perkiewicza, którą po II wojnie światowej przemianowano na stację „Mosina-Pożegowo”. Z kolei stacja „Ludwikowo”, w okresie powojennym zyskała nazwę „Osowa Góra”. Nazwa ta jest zbieżna z nazwą najwyższego szczytu Moreny Pożegowskiej.

W końcu lat 60. nastąpiła elektryfikacja tej linii kolejowej. Pierwszy pociąg elektryczny, wyruszył z Dworca Głównego w Poznaniu w dniu 31 maja 1969 r. W latach 90. ubiegłego stulecia, ogólnopolski kryzys w kolejnictwie spowodował ograniczenie kursów do „Osowej Góry”. W dniu 1 października 1999 r. wyruszył tam ostatni pociąg osobowy, a dwa lata później, trasę zamknięto dla ruchu towarowego. W roku 2002 zlikwidowano trakcję elektryczną, a w 2006 linia została usunięta z ewidencji Polskich Kolei Państwowych. Dziś tory do „Osowej Góry” zarosły gąszczem krzewów, a zabudowania na stacji końcowej uległy zniszczeniu...

Ostatnio pojawiła się szansa, by ta linia kolejowa na nowo odżyła. Od 2 lat, na odcinku Puszczykówko-Pożegowo-Osowa Góra, kursują wahadłowo drezyny rowerowe i ręczne. Taka forma przejażdżki dawną trasą pociągu, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Inicjatorką przedsięwzięcia jest mieszkanka Poznania Maria Stachowiak. Jej prywatna inicjatywa, zrealizowana została przez nią przy wsparciu finansowym funduszy unijnych, przychylności Polskich Kolei Państwowych, Wielkopolskiego Parku Narodowego i Urzędu Miejskiego w Mosinie.

Kursy drezyną odbywają się w weekendy, po uprzednim umówieniu telefonicznym, z możliwością uzgodnienia także innych terminów. Szczegóły na www.naszedrezyny.pl.

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  I
Powstanie Warszawskie I