Wielka Wojna w Dębinie

Zaproszenie!

 

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 4 maja 2014 roku na VI Forteczny Weekend w ramach którego odbędzie się trzynasta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego Śladami Historii przygotowanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji Poznań za pół ceny koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Jej główną atrakcją będzie możliwość obejrzenia grupy schronów mobilizacyjnych w Dębinie, w tym unikalnego dzieła usytuowanego na niedostępnym terenie ujęcia wody. Będzie też można zapoznać się z konstrukcją ufortyfikowanego mostu na Warcie jeszcze przed jego bliską modernizacją.

Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji – systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono. Kolejna znacząca rozbudowa nastąpiła w 1914 roku podczas przygotowań do Wielkiej Wojny, kiedy to zrealizowano ponad 90 schronów mobilizacyjnych.

Obie imprezy są największymi cyklicznymi w Poznaniu, w trakcie których można od trzynastu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów dzieła zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej i temu wydarzeniu będą one dedykowane. Dlatego też główną atrakcją będzie grupa schronów mobilizacyjnych z 1914 roku usytuowana w Dębinie. Gratką dla miłośników fortyfikacji będzie wyjątkowa możliwość zwiedzania unikalnego schronu usytuowanego na niedostępnym terenie ujęcia wody.

Natomiast ufortyfikowany most kolejowy przez Wartę łączący Dębinę ze Starołęką stanowi wyjątkowo cenny przykład sztuki inżynieryjnej. Zbudowano go w latach 1874-1875 w trakcie realizacji linii kolejowej łączącej Poznań z Kluczborkiem. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję znalazł się on w wydawnictwach encyklopedycznych z końca XIX wieku obok słynnego mostu brooklyńskiego w Nowym Jorku, czy też przeprawy nad Monongahelą w Pittsburgu.

Szczegółowe informacje:

Program:

  • 9.30 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).

  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – zwiedzanie umocnień w Dębinie w grupach (zbiórka na polu biwakowym w pobliżu leśniczówki przy ulicy Ku Dębinie).

  • 13.00-14.00 – spotkanie z Leszkiem Adamczewskim - autorem książek między innymi o drugowojennej historii Wielkopolski.

Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza schronów nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu każdego zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.

Atrakcje: Oprowadzanie odbędzie się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy różnych formacji, zabytkowe pojazdy (w tym polski samochód pancerny wzór 1934, rosyjski Austin Putiłow „Poznańczyk” oraz jedyny w Polsce Chevrolet Canada C60-S); kuchnia polowa oraz stoisko księgarskie.

Zapisy: Aby wziąć udział w imprezie konieczne będzie zapisanie się na odpowiednią listę potwierdzającą akceptację jej warunków. Możliwość taka będzie bezpośrednio przed zwiedzaniem, prosimy więc o nieco wcześniejsze przybycie. Wyjątek stanowi trasa rowerowa wymagająca odpowiednio wcześniejszego zapisania się: +48 784 043 369.

Dodatkowe informacje: www.tmmlsh.pl, przemo_m.dobroni.pl, facebook.com/tmmlsh

Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102.

Organizator:

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia

Współorganizatorzy:

Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej WTTM

Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty

Szwadron Pancerno-Motorowy II RP

Automobilklub Wielkopolski

Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A. Poznań

Grupa Turystyki Rowerowej Wrześnianie

Wielkopolska Grupa Miłośników Historii Wiarus

Drużyna Airsoftowa NAM

Pirotechnika AS - Artur Sobieraj

Grupa Operacyjna „Maxxim”

Grupa Miłośników Militariów „West”

GRH Posen

Pasjonaci Podziemi

Współpraca:

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich Hero Collection Sp. J.

Aquanet S.A

Naukowe Koło Studenckie Bioinicjatywa (Politechnika Poznańska)

Zakład Lasów Poznańskich

Patronat honorowy:

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny

Burmistrz Miasta Lubonia Dariusz Szmyt

JM Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski.

Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

 

Ilustracje:

  1. Główną atrakcją VI Fortecznego Weekendu będzie grupa schronów mobilizacyjnych z 1914 roku usytuowana w Dębinie. Gratką dla miłośników architectura militaris będzie wyjątkowa możliwość zwiedzania unikalnego schronu dla oficerów usytuowanego na niedostępnym terenie ujęcia wody. Fot. © Przemysław Maćkowiak

  2. Schron mobilizacyjny przeznaczony najprawdopodobniej dla artylerzystów. Na zdjęciu uczestnicy prac porządkowych poprzedzających tegoroczny Forteczny Weekend. Fot. © Mark Krol

  3. Oprowadzanie po poznańskiej twierdzy organizowane od trzynastu lat przed Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia odbywa się w historycznych mundurach, co w ogromnym stopniu uatrakcyjnia przekaz. Członkowie stowarzyszenia regularnie też biorą udział w różnorodnych przedsięwzięciach filmowych. Na zdjęciu plan zdjęciowy najnowszego odcinka cyklicznego programu „Tajemnice Poznania” telewizji WTK poświeconego poznańskim przodkom Angeli Merkel. Fot. © Mark Krol

  4. Ciekawostką tegorocznego Fortecznego Weekendu będzie replika Austina Putiłowa, rosyjskiego samochodu pancernego skonstruowanego w 1916 roku. Zdobyty w trakcie wojny polsko-bolszewickiej nosił nazwę własną „Poznańczyk”. Fot. Mark Krol

  5. W trakcie imprezy będzie można przejechać się jedyną w Polsce, w takiej wersji, kanadyjską ciężarówką wojskową Chevrolet C60-S. Na zdjęciu pojazd w trakcie zorganizowanego przez TMML zwiedzania Śluzy Katedralnej na Ostrowie Tumskim podczas ubiegłorocznych Dni Twierdzy Poznań. Fot. © Rafał Wojtyniak

 

Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
1 DPanc. gen. Maczka
1 DPanc. gen. Maczka