Tym, co nie zwątpili...

JOANNA NOWACZYK

 

Śladami powstania wielkopolskiego podążyli młodzi badacze dziejów z Gimnazjum nr 2 Zespołu Szkół w Mosinie. W poniedziałek, 15 grudnia, odbyło się tu uroczyste podsumowanie projektu, nad którym uczniowie tej placówki pracowali od ponad 3 miesięcy…

Powstanie wielkopolskie 1918 roku, to ważny epizod w narodowych dziejach. Jego zwycięski wynik, wpłynął na kształt zachodnich granic II Rzeczypospolitej Polski. Ten historyczny fakt, docenili uczniowie Gimnazjum nr 2 w Mosinie, którzy pod kierunkiem swoich nauczycieli, wzięli udział w realizacji projektu „Śladami Powstania Wielkopolskiego. Pomysłodawcą projektu, skierowanego do szkół całego województwa wielkopolskiego, jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu – wyjaśnia koordynatorka szkolnego przedsięwzięcia, nauczycielka historii Beata Buchwald.
Patronat honorowy nad projektem przyjął Wielkopolski Kurator Oświaty. W mosińskiej „dwójce” projekt przebiegał pod hasłem: „Tym, co nie zwątpili w los…”. Każda szkoła, która odpowiedziała na propozycję ODN-u, ustaliła własne, autorskie działania.

- My nie chciałyśmy, by były to tylko konkursy – relacjonuje pani Beata, która szkolne przedsięwzięcie przeprowadziła wspólnie z Mariolą Dominiczak i Anną Ciesielską. Nauczycielki postanowiły wykorzystać nie tylko wiedzę, ale i wszystkie umiejętności uczniów. Efekt ich pracy, a także pracy zaangażowanej młodzieży, zaprezentowany został przed całą społecznością gimnazjum oraz zaproszonymi gośćmi podczas uroczystości, jaka odbyła się w poniedziałek, 15 grudnia.
Sugestywny, rzeczowy, niezwykle obrazowy spektakl historyczny, z doskonałą grą aktorską uczniów i wykorzystaniem całej gamy środków audio-wizualnych, po prostu zachwycił publiczność. Wzruszającym elementem scenariusza, był przedstawiony epizod związany z postacią Piotra Mocka – poległego powstańca z Mosiny. W ramach podsumowania projektu, zwycięzcy konkursów odebrali nagrody: Adam Kubiczak z oddz. III b za najlepszą, poświęconą powstaniu prezentację multimedialną, Patrycja Garus z oddz. I a za najlepszą pracę w konkursie „Moja rodzina w powstaniu wielkopolskim”, Wojtek Siejak z oddz. II za prezentację multimedialną w konkursie o losach Mosiny i mosinian w czasach powstania oraz Małgorzata Janik i Dominika Stachowska z oddz. III c za wyróżnienie w konkursie „Codzienność i niezwykłość powstania wielkopolskiego”.

Beata Buchwald podkreśla wielkie zaangażowanie uczniów wykonanie zadań, w których udział był w końcu dobrowolny. Wielogodzinne próby do spektaklu, przygotowania do konkursów na zajęciach koła historycznego, lekcja w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, czy wykonanie wystaw, to wiele, wiele godzin pozalekcyjnej pracy, zarówno nauczycielek, jak i uczniów. W swoich „powstańczych działaniach” gimnazjaliści wyszli poza swoją placówkę. Aktorzy spektaklu w mundurach powstańców, odwiedzili każdą z klas O – III SP nr 2, dokonując kilkuminutowej prezentacji tematycznej. Cztery uczennice, przeprowadziły też sondaż na ulicach Mosiny, zadając 100 napotkanym osobom pytanie: „Kim był Piotr Mocek?”, a okolicznościowa wystawa o powstaniu, która potrwa jeszcze w styczniu, ustawiona została przy wejściu do szkoły, by zwiększyć jej dostępność dla rodziców i innych gości szkoły.

– Czekamy jeszcze na wyniki wojewódzkiego etapu konkursu wiedzy o powstaniu, w którego finale znalazło się trzech naszych gimnazjalistów – dodaje na koniec Beata Buchwald.

Realizatorom projektu – zarówno uczniom, jak i nauczycielom – ciekawych pomysłów, zaangażowania i interesujących efektów ich pracy, autorka gratuluje.

 

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Powstańcy z Mosiny i okolic
Powstańcy z Mosiny i okolic
Partnerzy
Żołnierze wyklęci
Żołnierze wyklęci