Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

FAKTY MOSIŃSKO-PUSZCZYKOWSKIE, styczeń 2010 

 

 

Polskie Pulitzery rozdane – dziennikarka z Krosinka wśród laureatów

 

Nie minął miesiąc, a dziennikarka naszej gazety odebrała w stolicy kolejne laury – wyróżnienie im. Jerzego Zieleńskiego w konkursie o doroczne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2009. Miejsce wśród jego laureatów, w towarzystwie dziennikarzy wielkich mediów, to ukoronowanie dotychczasowych sukcesów Joanny Nowaczyk. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień miała miejsce w czwartek, 17 grudnia, w Domu Dziennikarza w Warszawie.  

 

krótko o SDP

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich powstało w 1951 r. Czasów PRL-u, sięga też tradycja przyznawania dziennikarskich nagród. W roku 1981, tuż po ogłoszeniu stanu wojennego, za zaangażowanie w ruch „Solidarności”, SDP zostało bezprawnie rozwiązane, a cały majątek skonfiskowany i przekazany utworzonemu na miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie SD RP). W stanie wojennym, SDP nie zaprzestało swojej działalności, wydając w konspiracji podziemną prasę i współpracując z demokratyczną opozycją. Gdy wiosną 1989 r. odzyskało możliwość jawnego działania,  kontynuowano przyznawanie dziennikarskich nagród. Już w grudniu 1990 r. w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal, wręczono pierwsze w III Rzeczypospolitej Nagrody SDP nazwane polskimi „Pulitzerami” – wzorowane na amerykańskim konkursie. Do dziś, okoliczność wręczenia dorocznych nagród stowarzyszenia, uważana jest za święto polskich dziennikarzy.

 

…i o konkursie 2009

Laureaci tego konkursu zapraszani są do wygłaszania honorowych wykładów w wyższych szkołach dziennikarskich, a ich prace trafiają do Pracowni Wolnego Słowa SDP, gdzie przygotowane są do dalszego wykorzystania przez dziennikarzy, medioznawców, historyków, studentów kierunków humanistycznych.  

W tym roku, w 17. edycji dorocznych Nagród SDP, na konkurs wpłynęło prawie 400 materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych – znacznie więcej, niż w latach ubiegłych.  Weryfikował je Zespół Jurorów Selekcjonerów. Jury Główne, w którym zasiada prezes honorowy SDP Stefan Bratkowski, obradowało w składzie: Krystyna Mokrosińska – prezes SDP, Krystyna Forowicz – publicystka ekologiczna, Anna Sekudewicz - reporterka radiowa, Ignacy Rutkiewicz – publicysta, Marek Magierowski - publicysta, Marek Palczewski – medioznawca, publicysta, Michał Zieliński - publicysta ekonomiczny.

Jedną z konkursowych kategorii, jest nagroda im. Jerzego Zieleńskiego (popularyzator nauki, dziennikarz publicysta „Problemów” i „Literatury”, redaktor czasopisma „Dookoła świata”, który w dniu 13 grudnia 1981 r., na wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego popełnił samobójstwo), przyznawana za publikacje poświęcone popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie.

Wyróżnienie w tej kategorii właśnie, zdobyła Joanna Nowaczyk, za  3 teksty opublikowane na łamach „Faktów Mosińsko-Puszczykowskich”: „Mocek-bohater nieznany”, „Pomnik” i „Ukryty sztandar”. W ten sposób, dziennikarka z Krosinka znalazła się w gronie laureatów polskich „Pulitzerów”!

 

jury stwierdziło

To prawdziwy ewenement, bo od czasu, gdy w końcu lat 90. z konkursu o laury SDP zniknęła oddzielna kategoria dla dziennikarzy gazet lokalnych, nie było ich wśród konkursowych zwycięzców – do teraz. Konkurencja ogólnopolskich, wielkich mediów, jest niezwykle trudna do pokonania. Nagrodę dla dziennikarzy mediów lokalnych, zastąpiono jedynie nagrodą im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji gazet lokalnych, którą w tegorocznej edycji otrzymała redakcja Tygodnika „Głos Wągrowiecki”.

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień SDP 2009, miała miejsce w czwartek 17 grudnia, w Centrum Prasowym Foksal, w Domu Dziennikarza w Warszawie. W odczytanym podczas gali konkursowej uzasadnieniu wyróżnienia przyznanego Joannie Nowaczyk, jury stwierdziło:

„Cykl Lokalne historie („Fakty Mosińsko-Puszczykowskie”) są to niesłychanie starannie zdokumentowane historie miejsc i mieszkańców, związanych z regionem bohaterów uczestniczących w wielkiej historii. To znakomity przykład na budowę lokalnego patriotyzmu, budowę prawdziwej Małej Ojczyzny.” 

W czasie tej uroczystości, Hannie Krall, jednej z najwybitniejszych polskich reporterek, wręczono „Laur SDP 2009” – wyróżnienie przyznawane jako wyraz najwyższego uznania najwyższej klasy profesjonalizmu, dla dziennikarskich autorytetów zawodowych i etycznych. Dotychczasowymi laureatami, zostali między innymi: Ryszard Kapuściński, Stefan Bratkowski, Bohdan Tomaszewski i Krzysztof Kąkolewski.

Również co roku,dziennikarzowi, który wyróżnił się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej, stowarzyszenie przyznaje antynagrodę. „Hienę Roku 2009” otrzymał Wojciech Cieśla z „Dziennika” za opublikowanie wywiadu, którego w rzeczywistości nie przeprowadził.

 

bez niespodzianek

Wyróżnienie w najważniejszym w środowisku polskich dziennikarzy konkursie o doroczne nagrody SDP 2009, to prawdziwe ukoronowanie tegorocznych sukcesów Joanny Nowaczyk. Wcześniej, dziennikarka zdobyła: wspólnie z Barbarą Miczko-Malcher z „Radia Merkury” I nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najlepszy reportaż o powstaniu wielkopolskim („Powrót bohatera”), wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Prasy Lokalnej pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego (za artykuł „Gdy księżyc odmienił się złoty”), nominację w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Local Press 2009” pod patronatem Marszałka Sejmu RP (za artykuły: „Mocek-bohater nieznany” i „Zagubione w czasie”). Ale to jeszcze nie wszystko. Okazało się, że na tydzień przed uroczystością w warszawskim Domu Dziennikarza, w dniu 10 grudnia, za artykuł z „Faktów” „Inny zapach lasu” o obozie w Łukęcinie zorganizowanym przez mosińskich instruktorów ZHP z kręgu T.W.A. „Elita”, dziennikarka odebrała w Gostyniu III nagrodę w konkursie fundacji „Miejsce moje” na najlepszą publikację opisującą społeczne inicjatywy.

– Dziękuję wszystkim, którzy mają swój udział w moich sukcesach, przede wszystkim Życzliwym Przyjaciołom, którzy wspierają i informacyjnie, i duchowo moją dziennikarską pasję – mówi Joanna Nowaczyk. – Dziękuję też Wam, drodzy Czytelnicy, bo bez Was, którzy chcecie czytać moje artykuły, nigdy by one nie powstały. 

Czytelnikom przekazujemy też obietnicę złożoną przez naszą koleżankę, że w tym roku, by ich nie zanudzić, konkursowych niespodzianek więcej już nie będzie…

Gorąco gratulujemy kolejnego nieprzeciętnego sukcesu!

 

Szczegóły dotyczące konkursu o Nagrody SDP 2009 na stronie: www.sdp.pl.

Relacja audio-video z uroczystości w Warszawie na stronie: www.polityczni.pl  (Inne wydarzenia – Nagrody SDP rozdane)

Informacja o konkursie „Miejsce moje.pl”, a także nagrodzony artykuł „Inny zapach lasu” na stronie: www.miejscemoje.pl

 

JANUSZ DUDEK

REDAKTOR NACZELNY

 

 

 

 

 

 

 

LAUREACI NAGRÓD SDP 2009

 

Główna Nagroda Wolności Słowa:

Patrycja Gruszyńska-Rumanza audycję „WiNna nie Winna”, Studio Reportażu i Dokumentu POLSKIEGO RADIA PR 1

Wyróżnienie: Zbigniew Domaszewicz i Piotr Miączyński za artykuł „Samotność demaskatora” - „GAZETA WYBORCZA”

 

Nagroda Watergate - za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego:

Grzegorz Kuczek i Igor Miecik zaaudycję „Nieprawidłowości w sądownictwie wojskowym” - TVN

 Wyróżnienie: Bianka Mikołajewska za artykuł „Biznesmeni z komendy” - „POLITYKA”

 

 

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego- za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych:

Jacek Hugo-Bader, reportaż „Symfonia wybuchowa c-moll” „GAZETA WYBORCZA”

Wyróżnienie: Alicja Grembowicz zaaudycję „Cela Konrada” Studio Reportażu i Dokumentu POLSKIEGO RADIA PR 1.

 

  

Nagroda im. Macieja Łukaszewicza– za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury:

Beata Hyży-Czołpińska,za audycję tv „Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego”

TV Polonia.

Wyróżnienie: Anna Dudzińska za audycję „Śląski Power” – POLSKIE RADIO Katowice

 

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego– za publikacje o przedsięwzięciach gospodarczych służących realizacji wizji nowoczesnej Polski:

Zbigniew Bartuś, za artykuł „Beton krzepnie powoli” - „DZIENNIK POLSKI”

 

Nagroda im .Stefana Żeromskiegoza publikacje o tematyce społecznej: 

Marzena Burczycka-Woźniak,za audycję „Przesyłka” będącej adaptacją książki „Prawda i prawo”, Teatr POLSKIEGO RADIA PR 1,

Wyróżnienie: Magda Skawińska, za audycję „Libacja” -  Studio Reportażu i Dokumentu POLSKIEGO RADIA,

Maciej Drzewicki i Grzegorz Kubicki, za reportaż „Mama. Panią to masz na ulicy” - „GAZETA WYBORCZA”

 

Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego– za publikacje poświęcone popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie:

Małgorzata Nabel i Konrad Stanilewicz, za cykl audycji „Eugenika. Opowieść o ludzkich marzeniach, o doskonałości i błądzeniu” - RADIO ZACHÓD,

Wyróżnienie:  Joanna Nowaczyk, za artykuły „Mocek - bohater nieznany”, „Pomnik” i „Ukryty sztandar” - „FAKTY MOSIŃSKO-PUSZCZYKOWSKIE”

 

Nagroda im. Bolesława WierzbiańskiegoFundacji „Konkurs Pro Publico Bono” -

za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism (tzn. nie związanych z koncernami medialnymi i samorządami), wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców.

Redakcja Tygodnika „GŁOS WĄGROWIECKI”,

 

Nagroda im. prof. Stefana MyczkowskiegoKlubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” – za publikacje o problemach ochrony środowiska:

Piotr Gadzinowski,za audycję „Pieniądze nie śmierdzą” - TVN

Wyróżnienie: Magdalena Grzebałkowska, za artykuł „Gwałt na Kazimierzu D.” - „GAZETA WYBORCZA”.

 

Laureaci nagród SDP 2009 - informacja na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 "FORUM DZIENNIKARZY" (95/96) - 1 / 2

"FORUM DZIENNIKARZY" (97/98) - 1 / 2 / 3 / 4 

Zapis audio gali konkursu o nagrody SDP 2009 w Warszawie

Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Niepokonani
Niepokonani