Rogalinek

Najstarsze osadnictwo w rejonie Rogalinka datuje się na IV tysiąclecie p.n.e. Badania archeologiczne na tym terenie prowadził w okresie międzywojennym prof. Józef Kostrzewski. 

Pierwsza wzmianka o Rogalinku pochodzi z 1246 r. Wieś była wówczas własnością szlachecką. Od 1247 r. aż do rozbiorów, znajdowała się w rękach kapituły poznańskiej. Później, Rogalinek włączyli do swych posiadłości właściciele pobliskiego Rogalina.
We wsi znajduje się kościół ufundowany przez sufragana poznańskiego w 1712 roku. Świątynia kryta jest gontem, a dach zwieńczono wieżyczką. Przynależąca do kościoła plebania została wzniesiona w 1900 roku, a przykościelną dzwonnicę wybudowano w roku 1893. Barokowy kościółek posiada bogate wyposażenie. Do najciekawszych zabytków należy ołtarz z późnogotycką rzeźbą Madonny (skradziona w roku 2002, obecnie w kościele znajduje się replika) oraz ołtarz boczny, stanowiący przykład sztuki ludowej z przełomu XVII/XVIII wieku oraz obraz także podobnego pochodzenia, Chrystus Ubiczowany. Znajdują się tu trzy ołtarze barokowe z końca XVIII stulecia.

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  I
Powstanie Warszawskie I