Powstanie Wielkopolskie Luboń

W 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego...

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza w imieniu organizatorów w piątek 27 grudnia 2013 roku o godzinie 14.30 na Plac Wolności w Poznaniu na inscenizację historyczną wieńczącą obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Punktem kulminacyjnym tegorocznego wspólnego świętowania będzie akcja Przysięgamy, że pamiętamy, w trakcie której utworzona zostanie wielka biało-czerwona szachownica oraz odbędzie się inscenizacja epizodu z walk powstańczych. Atmosferę burzliwych dni z grudnia 1918 roku przypomni oprawa samego placu, na którym rekonstruktorzy wcielą się w postacie żołnierzy polskich, niemieckich oraz cywilów. Elementami zaaranżowanej przestrzeni będzie również punkt poboru ochotników do armii, umocnione stanowiska ciężkich karabinów maszynowych oraz armaty polowej.
Jednoczenie rocznicy wybuchu walk towarzyszy inny ważny jubileusz – stulecia Portu Lotniczego „Ławica”. Z tego też względu istotne jest również przypomnienie wydarzeń związanych z lotniskiem, kiedy to po jego zdobyciu powstańcy przemalowali znajdujące się tam samoloty. Zyskały one barwy przyszłego lotnictwa polskiego – barwne szachownice określone w rozporządzeniu nr 38 Szefa Sztabu Generalnego generała Stanisława Szeptyckiego z dnia 1 grudnia 1918 roku.
Następnie zebrani na Placu Wolności będą mieli okazję dać wyraz swojemu patriotyzmowi. Każdy bowiem przez chwilę stanie się powstańcem i powtórzy słowa przysięgi:


My Wielkopolanie,
Przysięgamy pamiętać o odwadze naszych przodków,
Kochać Ojczyznę i chronić wspólne dobro,
Służyć Ziemi Wielkopolskiej i budować jej przyszłość.
Pamiętamy i wytrwamy!

Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, natomiast patronat honorowy objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Szczegółowy program: 27grudnia.pl
Serdecznie zapraszamy!
Plac Wolności, Poznań
© Przemysław Maćkowiak

Ilustracje
1. Pocztówka z okresu międzywojennego z obrazem Leona Prauzińskiego przedstawiającym Ignacego Paderewskiego pozdrawiającego zebranych z balkonu poznańskiego Bazaru. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka

Wyszukiwarka
Powstańcy z Mosiny i okolic
Powstańcy z Mosiny i okolic
Partnerzy
1 DPanc. gen. Maczka
1 DPanc. gen. Maczka