Pomnik

 

W centralnym punkcie rynku w Mosinie 20 października 1972 r. w rocznicę rozstrzelania tu 15 obywateli Mosiny i okolic, odsłonięty został „Pomnik Ofiar Hitleryzmu”. Wzniesiono go ze społecznych składek mieszkańców, według projektu prof. Józefa Murlewskiego. Betonowe segmenty prof. Murlewski odlewał w Mosinie, w tutejszej Wytwórni Betonu „POZBET”. Tutaj też, na specjalnej platformie wyrzeźbił w glinie orła, a w swojej poznańskiej pracowni wykonał tablice, na których widnieją napisy: CZEŚĆ POLEGŁYM NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ (ściana wschodnia) / ZAMORDOWANYM W FORCIE VII I ZAMĘCZONYM W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH (ściana południowa) / PAMIĘCI ROZSTRZELANYCH W DNIU 20 PAŹDZIERNIKA 1939 ROKU (ściana zachodnia) – i …W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM (ściana północna). Po roku 1989, na głowie orła pomnikowego orła pojawiła się korona, którą wykonał mosiński artysta Roman Czeski.

 

…………………………….

Pamiątka z przeszłości

 

 

Z okazji odsłonięcia Pomnika w roku 1972, do lokalnego obiegu trafiły okolicznościowe, ozdobne koperty z grafiką przedstawiającą pomnikowy monument.

W lipcu tego roku, do Urzędu Miejskiego w Mosinie nadszedł miły list od jednej z mieszkanek Mosiny w takiej właśnie kopercie. Pracownicy, do których skierowana była korespondencja, uznali formę jego nadania za bardzo uroczystą i przekazali tę historyczną kopertę redakcji. 

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Bitwa pod Mokrą
Bitwa pod Mokrą