O rodzinie Kaszniców

Przedstawiamy list Teresy Krokowicz, związanej rodzinnie z prof. Stanisławem Kasznicą, autorki książki ,,Co pozostało? O rodzinach Kaszniców, Durskich i Szymańskich”, która podsumowuje rok 2013 i zaprasza na Mszę św. w intencji Profesora.

Zapraszając na kolejną mszę św. w intencji Profesora Stanisława Kasznicy zastanawiałam się, jak podsumować ubiegły rok. Wielu z nas wie i pamięta, co wydarzyło się  w minionym 2013 roku. Krótko tylko przypomnę:

Wszystko zaczęło się od znalezionego „przypadkiem” listu córki profesora Eleonory Kasznicy, dzięki któremu narodził się pomysł napisania książki "Co pozostało? O rodzinach Kaszniców, Durskich i Szymańskich". Na jej kartach starałam się pokazać, jaka była przyczyna nieobecności w świadomości Wielkopolan tej niezwykle zasłużonej rodziny, a równocześnie poprzez pokazanie losów innych skoligaconych ze sobą rodzin chciałam przypomnieć to, co było ważne w życiu przeszłych pokoleń, a co zapewne chcieliby nam przekazać.

Później ruszyła lawina zdarzeń:

11 maja  odsłoniliśmy przed gmachem ,,Marcinka” tablicę pamiątkową  upamiętniającą bohaterskich  synów Profesora i wychowanków Szkoły, którą poświęcił ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski.

12 maja w kościele oo. Dominikanów w 65. rocznicę śmierci  modliliśmy się  w intencji  Stanisława Józefa Kasznicy ostatniego komendanta Narodowych Sil Zbrojnych oraz jego przyjaciela Lecha Neymana, którzy zostali straceni przez reżim komunistyczny w więzieniu Mokotowskim.

17 listopada przy okazji uroczystej mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w intencji Profesora Stanisława Kasznicy w 55. rocznicę śmierci dowiedzieliśmy się jak wybitną postacią był Profesor, czego dokonał oraz wysłuchaliśmy kilku fragmentów z tomu pt. ,,Rozważania”  napisanego w latach 20-tych, w świetnej interpretacji  Zbigniewa Grochala,  aktora Teatru Nowego.

23 lutego 2014 roku mija 140 rocznica urodzin Profesora, tego wyjątkowego Polaka, wielkiego autorytetu moralnego, człowieka  niezwykłej i głębokiej wiary. W tym dniu modlitwą i myślami będzie z   nami  Jego  córka Eleonora, która zawsze wdzięczna powtarza: ,,Widocznie po to żyłam  tak długo, by w końcu  doczekać tego momentu. Tak bardzo żałuję, że nie mogę być z Wami. Tak bardzo Wam dziękuję…”

Chciałam w tym momencie podziękować wszystkim osobom, które od lat próbują przywrócić pamięć o wybitnych Polakach, bohaterach dawnych czasów, właśnie z uwagi na żyjących jeszcze członków ich rodzin. Dziękuję również z całego serca tym, którzy przyczynili się do realizacji tego, co pozornie wydawało mi się niemożliwe, a pozwoliło uwierzyć, jak prawdziwa jest sentencja, którą wylosowałam przed laty: ,,Wśród bliskiego otoczenia odnajdziesz bogactwo, którego nie ma w oddali. Jesteś tam gdzie zaczyna się szczęście” .

Rok 2013  był rokiem szczególnym w życiu naszej rodziny, rokiem wielkich emocji: były  łzy radości, wzruszenia ale i głębokiego smutku w momencie żegnania bliskich nam osób.

Rok 2014 niech będzie rokiem nadziei, dobra, spokoju, życzliwości i radości oraz realizacji marzeń,  które pozwalają  wierzyć  w dobry, mądry świat.

Śląc te życzenia serdecznie wszystkich pozdrawiam

Teresa Krokowicz

 

>>Zaproszenie

Wyszukiwarka
90 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
90 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
Partnerzy
Żołnierze wyklęci
Żołnierze wyklęci