Magia starych zdjęć

AGATA LUBOWICKA

Z pewnością każdy z nas ma gdzieś w zakamarkach swojego domu jakieś stare zdjęcia. Niezależnie od tego, z jakiego okresu pochodzą, mamy ich więcej czy mniej, wszystkie mają coś wspólnego – to magia zatrzymanego czasu, złapanego momentu, który utrwalono na kawałku papieru.

Jak to się wszystko zaczęło? Początków fotografii doszukiwać się można już w okresie starożytnej Grecji, ale nie były to jeszcze trwałe obrazy, a raczej obserwacje i badania fizyków nad rozchodzeniem się światła. Pierwsza fotografia powstała dużo później. W 1826 roku francuski wynalazca Joseph-Nicéphore Niépce po raz pierwszy uwiecznił widok z okna swojego domu. Od tego momentu sztuka fotografii zaczęła rozwijać się dynamicznie na całym świecie. Również Polska miała swoich pionierów z tej dziedzinie. Początki fotografii polskiej związane były z rozwojem ekonomicznym i kulturalnym zaborów: austriackiego, pruskiego i rosyjskiego. Już w 1839 roku powstały pierwsze talbotypie i dagerotypy (ówczesne techniki fotograficzne opierające się na naświetlaniu i wywoływaniu roztworami chemicznymi). W latach 60. XIX wieku fotografia stała się powszechna na ziemiach polskich, a popularna stała się fotografia metodą kolodionową. Fotografowano artystycznie i zakładowo, powstawały portrety, ale także zaczęła się rozwijać fotografia prasowa. Z czasem zaczęły pojawiać się następne, unowocześnione i łatwiejsze techniki „zatrzymywania momentów”.

Jedna z tych technik, najprawdopodobniej bromo-żelatynowa pozwoliła zatrzymać czas w centrum XIX wiecznej Mosiny. Około 1885 roku powstało niezwykłe zdjęcie przedstawiające rodzinę Pawlickich dostojnie siedzących w ogrodzie na tle murowanego domu, porośniętego winoroślą. Zdjęcie wykonał najprawdopodobniej obwoźny fotograf, który swoje usługi oferował mieszkańcom okolicznych miast i wsi.
Dlaczego jest niezwykłe? Sądzę, że jest to jedna z najstarszych fotografii z Mosiny, jakie się zachowały. Zdjęcie jest doskonale zachowane, dużo można z niego wyczytać, zachwyca jakością, ostrością i daje możliwość oglądania najmniejszych szczegółów z dużą dokładnością. Ścieg dzierganej serwetki na drewnianym stoliczku, zegarek kieszonkowy starszego pana, bukiety kwiatów, wyszywane koraliki zdobiące pas pięknej sukni z poprzedniej epoki, czy nawet zmarszczki na dłoniach. To zdjęcie ma w sobie coś magicznego, nie tylko ze względu na to, jak prezentuje wspaniałość tych czasów i dbałość o szczegóły. Oglądając fotografię i analizując ją natknęłam się na coś niezwykłego. Na zdjęciu (po prawej stronie za chłopcem) jest jeszcze ktoś poza pozującą rodziną. To mała dziewczynka w jasnej sukience z fartuszkiem, która bacznie przygląda się zabiegowi fotografowania. Gdyby była mieszkanką domu, pewnie znalazłaby się na zdjęciu wraz z rodziną. Gdyby jedynie przechodziła,  nie byłoby jej widać na zdjęciu tak wyraźnie (fotografowanie w tamtych czasach wymagało długiego czasu naświetlania kliszy, więc obiekty poruszające się wychodziły na fotografii rozmazane i nieostre). Kim zatem jest dziewczynka i jak znalazła się na zdjęciu? Nikt nie zna i pewnie już nie pozna odpowiedzi na to pytanie. Zdjęcie przez lata wraz z innymi fotografiami leżało w drewnianym pudełku w jednym z domów w centrum Mosiny. To dom ze zdjęcia. Minęło ponad 130 lat, a on stoi do dziś, mieszkają w nim potomkowie osób ze zdjęcia. Dzięki znalezisku z mojego domu rodzinnego rozpoczęłam poszukiwania rodziny, która wyemigrowała do Ameryki pod koniec XIX wieku, z którą kontakt urwał się w latach 60. lub 70. XX wieku.

W każdym z domów może kryć się takie niezwykłe pudełko pełne fotografii. Zachęcam do przeglądania swoich zbiorów i dzielenia się historią swoich starych zdjęć z mieszkańcami Mosiny i okolic. Jeśli w swoich zbiorach znajdą Państwo zdjęcia ukazujące miasto i gminę oraz życie codzienne mieszkańców zachęcam do podzielenia się nimi lub ich kopią – stworzymy razem niezwykły album zabierający nas na chwilę w przeszłość. Zdjęcia lub skany można przesłać na adres Urzędu Miejskiego w Mosinie lub na adres alubowicka@mosina.pl.

 

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Powstańcy z Mosiny i okolic
Powstańcy z Mosiny i okolic
Partnerzy
1 DPanc. gen. Maczka
1 DPanc. gen. Maczka