MŁYN

 JOANNA NOWACZYK

 

Młyn przy ul. Kolejowej w Mosinie zbudowano na przełomie wieków XIX i XX. Był to młyn parowy, w którego kompleksie powstał także dom mieszkalny. W roku 1939, waściciel młyna Jan Frąckowiak, znalazł się wśród 15 obywateli rozstrzelanych 20 października na Rynku w Mosinie. Jego młyn, a także dom, przejął na własność Niemiec Wilhelm Stark.

Po zakończeniu II wojny światowej, młyn przejęło Przedsiębiorstwo Młynów w Poznaniu. Młyn posiadał zabezpieczenie w postaci bazy surowcowej mosińskiego i okolicznego okręgu rolniczego, a trudnił się przemiałem na mąkę oraz przemiałem zbóż na śrut dla zwierząt tucznych. Z powodu widocznego spadku produkcji, od 1963 młyn został przeorganizowany na wytwórnię pasz treściwych. Stary sprzęt zastąpiono nowym, zakupiono środki transportu – traktor i przyczepę i właściwa produkcja rozpoczęła się od 1 maja 1963 r. Od 1 stycznia 1977 r., wytwórnię pasz patronat  nad młynem przejął Rolniczy Kombinat w Czempiniu, z roczną 10 tys. ton paszy.

Produkcja w starym młynie, zakończyła się z  początkiem transformacji. Dziś obiekt ten znajduje się ewidencji zabytków województwa wielkopolskiego.

 

Źródło: Kronika Miasta Poznania

 

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
90 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
90 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
Partnerzy
Żołnierze wyklęci
Żołnierze wyklęci