Łukasik Szczepan

ŁUKASIK Szczepan
(ur. 14.12.1885 r. w Zemsku – zm. 25.08.1926 r. w Poznaniu), syn Stanisława. Ukończył szkołę powszechną w Zemsku, rozpoczynając pracę jako robotnik rolny w gospodarstwach ziemskich.
W 1910 r. ożenił się z Michaliną Baranowską z Komornik, z którą zamieszkał przy ul. Polnej w jej rodzinnej miejscowości.
Należał do Straży Ludowej w Stęszewie. Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, wraz ze swoim szwagrem - Władysławem Baranowskim zostali zwerbowani przez ks. St. Gładysza do udziału w Powstaniu. Jako ochotnik walczył na ulicach Poznania. Po zwycięskim zakończeniu Powstania wrócił do Komornik.
Z pierwszego małżeństwa miał czworo dzieci. Po śmierci żony w 1923 r. w wychowaniu dzieci pomagały mu: babcia i szwagierka - Franciszka Baranowska, która została jego druga żoną. Z zawartego małżeństwa doczekał się dwóch synów.
Szczepan Łukasik zmarł 25.08.1926 r. w Poznaniu, zaś pochowany został na cmentarzu parafialnym w Komornikach.
[Opracowanie Benedykt Wieloch; AP w Poznaniu, pamiątki rodzinne oraz na podstawie przekazu syna Mariana; Tablica pamiątkowa – W hołdzie walczącym Powstańcom Wielkopolskim z parafii Św. Andrzeja Apostoła w Komornikach]
 

Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Pamięci
Pamięci "Hubala"