Kawalerowie Medalu - Antoni Dziatkowiak

 

 

Uhonorowany Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej w roku 2004. Polski kardiochirurg, profesor nauk medycznych. Urodził się 26 maja 1931 r. w Rogaczewie Wielkim. W latach 1934 – 1951 mieszkał w Mosinie. Tutaj był uczniem Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego w latach 1945 – 48. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1987 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1979 r. związany z Akademią Medyczną w Krakowie, następnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest założycielem  Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii COR AEGRUM. Wybudował w Krakowie gmach Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, którą kierował do września 2001 r. Przeprowadził ponad 30 tys. operacji serca.

W połowie 2001 roku z jego inicjatywy powstała przy Zespole Szkół w Mosinie im. A. Wodziczki Fundacja Stypendialna im. Antoniego i Hanny Dziatkowiaków. Ma ona na celu ustanawianie i przyznawanie stypendium dla bardzo zdolnych abiturientów publicznych liceów ogólnokształcących, zamieszkałych na terenie gminy Mosina i wywodzących się z niezamożnych rodzin, na sfinansowanie dziennych studiów akademickich na uczelniach państwowych. Prof. Antoni Dziatkowiak stwierdził: „Po latach uznaję, że wpojony mi w domu i w Mosińskim Gimnazjum szacunek do pracy organicznej zaowocował osiągnięciami zawodowymi i najwyższymi zaszczytami w kraju i za granicą, o których jako młody, niezamożny chłopak nie miałbym odwagi nawet marzyć. Przeto pragnę okazać wdzięczność Mosinie i dać szansę studiowania następnemu młodemu Koledze lub Koleżance, którzy chcieliby zgłębiać tajniki wiedzy, ale może ich na to materialnie nie będzie stać. Pragnę, by podczas studiów stypendysta nie musiał zarabiać na życie, by swój talent i drogocenny czas przeznaczył na kształcenie się. Dlatego wspólnie z żoną Hanną ufundowaliśmy akademickie stypendium dla osoby na pięć lat studiów, w nadziei, że stanie się ono zalążkiem funduszu stypendialnego również dla innych abiturientów – Mosiniaków. W ten symboliczny sposób pragniemy „spłacić” dług Rzeczpospolitej Mosińskiej”.
Profesor Dziatkowiak został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polskiza wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, Złotym Medalem Miasta Krakowa, Srebrnym Medalem Honorowym za zasługi dla Małopolski, Złotym Skalpelem. Otrzymał także tytuł honorowego obywatela Koła.

 

Oprac. JN, Źródło: http://www.zsmosina.powiat.poznan.pl

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Partnerzy
Pamięci
Pamięci "Hubala"