Kawalerowie Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej - Zbigniew Miczko


Uhonorowany Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej pośmiertnie, w roku 2004. Urodził się w 1920 r. Po skończeniu z wyróżnieniem liceum im. Św. Jana Kantego w Poznaniu, w roku 1938 zgłosił się ochotniczo do służby woskowej, do szkoły podchorążych 14 DP 57 Pułku Piechoty. Od tego też roku stał się mieszkańcem Mosiny. Po ukończeniu podchorążówki wstąpił do 55 PP. We wrześniu 1939 r., w natarciu pod Kutnem został ciężko ranny. Częściowo sparaliżowany, wrócił do Mosiny. Wysiedlony do Generalnej Guberniznalazł się wraz z matką w Koprzywnicy pod Sandomierzem, gdzie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Do końca wojny aktywnie działał w konspiracji – od kwietnia 1942 r. w Armii Krajowej Okręg Radom - Kielce. Pod pseudonimem „Miś”, a potem „Jan” organizował punkt odbioru audycji radiowych z zagranicy, w tym także wiadomości zaszyfrowanych, fotografował i dokumentował akcje, w których uczestniczył, rekrutował i szkolił nowych członków. Zajmował się także tajnym nauczaniem.
Po wojnie Zbigniew Miczko został pedagogiem, a praca pedagogiczna stała się jego pasją. Chętnie dzielił się swoją wiedzą matematyczną, jako wieloletni nauczyciel szkół rolniczych i wykładowca Telewizyjnego Technikum Rolniczego. Jako znakomity metodyk umiał rozmiłować w matematyce wielu młodych ludzi. W roku 1989, w duchu pracy organicznej, zaangażował się od początku w Komitecie Obywatelskim, współtworząc mosińską samorządność. A potem, od roku 1994 współredagował „Biuletyn Mosiński”. W swoich artykułach starał się zatrzymać odchodzące powoli w przeszłość obrazy z życia Mosiny. Przedstawiał w nich ludzi zwykłych i niezwykłych, mieszkańców tego miasta i okolic, którzy tworzyli historię jego ukochanej małej Ojczyzny. Chociażby cykl artykułów o ginących zawodach, pozostanie dla młodych pokoleń bezcennym źródłem wiedzy na temat lokalnej historii.
W 2003 r. Zbigniew Miczko otrzymał dwa wyróżnienia, których się już nie spodziewał: awans na podporucznika, w myśl rozkazu z 1939 roku, (wtedy nie doszło do jego realizacji) oraz Krzyż Oficerki Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymał także londyński Krzyż Armii Krajowej. Zmarł w tym samym roku. Pochowany został na mosińskim cmentarzu parafialnym.

Na podstawie laudacji wygłoszonej w maju 2004 r. Joanna Nowaczyk

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
Niepokonani
Niepokonani