Kawalerowie Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej - Mieczysław Konieczny

Druh Mieczysław został uhonorowany Medalem w roku 2001. Urodził się w 1919 r. w Czekanowie. Druh Mieczysław był znany wielu mieszkańcom Mosiny z szerokiej i bardzo wszechstronnej działalności społecznej na rzecz ludzi skupionych wokół harcerstwa, ale nie tylko. Jego związki z ZHP trwały nieprzerwanie kilkadziesiąt lat. Był też naocznym świadkiem dziejów harcerstwa w naszym mieście. Przewodził zuchom i harcerzom, współtworzył drużyny harcerskie, czuwał, o ile, to było możliwe nad „czystym”, skautowym obliczem ZHP, pozostając apolitycznym i bezpartyjnym. Druh Mieciu był orędownikiem harcerstwa, w którym drużynowy wychowuje młodych ludzi poprzez własny przykład: uczciwości, odwagi, patriotyzmu, pracowitości i odpowiedzialności.
Do harcerstwa wstąpił w 1929 roku. W lipcu 1935 roku brał udział w Światowym Zlocie Harcerzy w Spale, na terenie letniej rezydencji Ignacego Mościckiego. W 1936 roku powierzono mu prowadzenie Gromady Zuchowej. Od września 1938 do wybuchu II wojny światowej, pełnił funkcję drużynowego 19 DH im. Bolesława Chrobrego.

 W styczniu 1943 roku nastąpiły pierwsze masowe aresztowania mieszkańców Mosiny. Nie ominęły one również harcerzy. 2 marca gestapo aresztowało 10 z nich, w tym druha Mieczysława. Po siedmiu miesiącach pobytu w Forcie VII druh Konieczny został przewieziony do Oświęcimia a następnie do obozów na terenie Rzeszy.

Po szczęśliwym powrocie do domu w maju 1945 roku druhowie Andrzej Sypniewski  i  Leon  Strabel  zaproponowali  druhowi  Mieczysławowi poprowadzenie 19 DH im. Bolesława Chrobrego. W latach 1947 – 49 pełnił funkcję komendanta Hufca Poznań – Powiat Zachód. Za swoją wieloletnią i ofiarną działalność dh Mieczysław Konieczny został uhonorowany odznaczeniami: w 1971 roku – Krzyżem Zasługi ZHP, w 1979 roku – Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, w 1988 roku – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dh Mieczysław Konieczny utrzymywał stały kontakt z mosińskimi druhami, bo harcerzem jest się przez całe życie

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
Niepokonani
Niepokonani