Kawalerowie Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej - Andrzej Kasprzyk

JACEK SZESZUŁA

 

Uhonorowany Medalem w roku 2000. Mosiniak od dnia 19 października 1939r., z urodzenia i wyboru, syn Pelagii i Teodora, pracownika mosińskiego magistratu. Patrząc z pewnej perspektywy, można powiedzieć, że na rzecz tego miasta, gminy i jej mieszkańców działał od zawsze. To nie chęć zaistnienia, lecz pokazanie, że można propagować różne formy działalności wciągając w to innych:

Lata 50., to jego działalność w teatrzyku szkolnym. Jest to też początek przygody śpiewaczej z chórem „Harmonia”. Na przełomie lat 50. i 60., Andrzej Kasprzyk działał w Młodzieżowym Klubie, w którym próbował swoich zdolności wokalnych. To właśnie z tego okresu pochodzi śpiewana przez niego „Ramona”. Wtedy też rozpoczął pracę z bardzo licznym, bo prawie 40-osobowym chórem kościelnym w Krośnie. Równolegle do tej działalności, został solistą zespołu „Nona”, który stał się nieodłącznym składnikiem kulturowym miasta i promował je na zewnątrz. 

Na początku lat 70., Andrzej Kasprzyk związał się z działalnością Ośrodka Kultury w Mosinie, w którym pracuje do dzisiaj. Początkowo pracował tam społecznie, od roku 1976 jako instruktor, w latach 80. jako kierownik, a w latach 1989 – 2003? jako dyrektor tej placówki.

Jego najważniejsze inicjatywy to: działalność klubu „Piekiełko”, zawiązanie I Towarzystwa Miłośników Mosiny, wydanie pierwszej jednodniówki o Mosinie – gazety „Ziemia Mosińska”, wydanie pierwszej publikacji książkowej o Mosinie pt. „Szkice z przeszłości Mosiny”, wprowadzenie regionalnego zwyczaju obchodów Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej i nadanie im odpowiedniej oprawy, różnorodność pracowni i kół zainteresowań Ośrodka Kultury, działalność Klubu Hobbystów, Bab Wspaniałych, Koła Emerytów, uroczyste koncerty, często w zaskakującej scenerii, wieczornice, spotkania, festyny, nietypowe scenariusze obchodów świąt i uroczystości, prace inwestycyjne w ośrodku, modernizacja budynku itd. Przez 2 kadencje, Andrzej Kasprzyk zasiadał także w Komisji Promocji Gminy Rady Miejskiej w Mosinie.

Jest człowiekiem bardzo towarzyskim, słynącym również z impulsywnego charakteru. Potrafi jednak znaleźć się w każdej sytuacji ze swoją dowcipną puentą i ciętym językiem, osobistą dumą i manierami. To pasjonat Ziemi Mosińskiej. Jej poświęcił swoje zainteresowania, czas oraz zdolności organizacyjne, promując to miasta i jego mieszkańców.    

 

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Powstańcy z Mosiny i okolic
Powstańcy z Mosiny i okolic
Partnerzy
1 DPanc. gen. Maczka
1 DPanc. gen. Maczka