KS 1920 Mosina

90 lat KS 1920 Mosina

 

Tekst publikacji (plik *.pdf  10,9MB)

 

W Państwa ręce, Drodzy Czytelnicy, przekazujemy już czwarty numer cyklu „Biblioteka Ziemi Mosińskiej”. W pierwszych trzech podjęliśmy tematy związane z walką o niepodległość, o obronę polskości, z udziałem mieszkańców Ziemi Mosińskiej. W bieżącym, czwartym numerze cyklu, pragniemy przybliżyć historię Klubu Sportowego KS 1920 Mosina, który był jednym z ważnych elementów rozwijania życia społecznego naszej wspólnoty w ostatnich 90 latach.
Jakkolwiek publikacja może budzić uznanie wielością zawartych informacji, bogactwem kilkuset źródeł, niemałą ilością opublikowanych fotografii, to jednak nie wyczerpuje całości zagadnienia. „90 lat KS 1920 Mosina”, zgodnie z założeniem autorów, stanowi pierwszy opublikowany, poważny przyczynek do napisania wyczerpującej pozycji na 100-lecie klubu. Ma również pobudzić, zachęcić, zainspirować wszystkich, którzy chcieliby podzielić się informacjami, użyczyć dokumentów źródłowych czy fotografii, aby włączyli się dzieło opisywania działalności klubu na jego setną rocznicę.
Autorzy już przystąpili do  gromadzenia nieznanych dotąd materiałów, źródeł. Niniejsza publikacja ukazuje się 16 października 2010 r., w dniu głównych obchodów 90-lecia KS 1920 Mosina. Tego samego dnia zostaje otwarta wystawa w Izbie Muzealnej w Mosinie przygotowana przez Józefę Roszak-Rosić, również poświęcona historii klubu.
Można na niej obejrzeć m. in. zdjęcia, dokumenty, zapiski, puchary - dotknąć jakby historii. W tym miejscu chciałbym  podziękować wszystkim, którzy pomagali w gromadzeniu materiałów do publikacji, a w szczególności Józefie Roszak-Rosić – kierownik Izby Muzealnej w Mosinie, Stefanowi Bartkowiakowi – wieloletniemu działaczowi klubu, kierownikowi drużyn młodzieżowych oraz Waldemarowi Demuthowi – sekretarzowi KS 1920 Mosina i jednocześnie kierownikowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie.

Przemysław MIELOCH

 

Autorzy:
Przemysław Mieloch, Jacek Szeszuła,
Jakub Szeszuła

 

 

 

Wydawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki
Mosina 2010

© Copyright by Przemysław Mieloch, Jacek Szeszuła, Jakub Szeszuła
Wszelkie prawa zastrzeżone
Materiały zawarte w publikacji mogą zostać wykorzystane tylko z podaniem źródła

 

Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Żołnierze wyklęci
Żołnierze wyklęci