Nowaczyk

Joanna Nowaczyk

 

Ur. 2 października 1966 r. – magister historii, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Matura w poznańskim V Liceum Ogólnokształcącym (1985). Absolwentka Policealnego Studium Zawodowego nr 3 w Poznaniu, kierunek: kreślarz techniczny (1986), następnie Studium Nauczycielskiego im. Stanisława Jachowicza w Poznaniu, kierunek: nauczanie początkowe (1988). W latach 1991 – 1996 studia wyższe na Wydziale Historycznym UAM (nagroda końcowa za dobre wyniki w nauce). Praca magisterska w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Historii, pod kierunkiem prof. Bohdana Lapisa (1996).

Autorka publikacji: Odzwierciedlenie świadomości społeczeństwa niderlandzkiego schyłku średniowiecza w malarstwie Hieronima Boscha w: Scripta Minora II, red. B. Lapis, Instytut Historii UAM, Poznań 1998, Piotr Mocek – zapomniany powstaniec z Mosiny w: Kronika Wielkopolski nr 4/2008, Wojewódzka Bibliotek Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2008, Gdy księżyc odmienił się złoty - wspomnienie o prof. Tadeuszu Perkitnym, Kronika Wielkopolski 4/2009, Wojewódzka Bibliotek Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2009, współautorka publikacji: Powstańcy Wielkopolscy z Mosiny i okolic, Biblioteka Ziemi Mosińskiej nr 1, Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki 2008, Udział mieszkańców Ziemi Mosińskiej w wojnie polsko-sowieckiej 1919 - 1921, Biblioteka Ziemi Mosińskiej nr 3, Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki 2009.

Przez kilka lat – praca pedagogiczna w szkołach w Poznaniu oraz w Luboniu, jako nauczyciel nauczania początkowego i historii. Dziennikarz gazet lokalnych i regionalnych: „Wieści z…”, „Tygodnik Poznański”, „Biuletyn Mosiński”, aktualnie „Faktów Mosińsko-Puszczykowskich”, współpraca z „Głosem Wielkopolskim”, „Gazetą Wyborczą”, kwartalnikiem popularno-naukowym „Kronika Wielkopolski”. Obecnie pracuje w Urzędzie Miejskim w Mosinie.

Od wczesnego dzieciństwa mieszkanka Poznania, w latach 1988-1998 Lubonia, a od 12 lat – Krosinka k. Mosiny. Pasjonatka historii, pieszej turystyki górskiej, malarstwa oraz gitary. Miłośniczka i propagatorka idei harcerskiej.

Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich:

  • I nagroda w Konkursie Dziennikarskim „27 grudnia.pl” o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego na najlepszy reportaż o powstaniu wielkopolskim i Wielkopolskie Pióro Roku 2009 za reportaż radiowy Powrót bohatera (za przedstawienie dziejów Powstania Wielkopolskiego na przykładzie pojedynczego losu) – wspólnie z dziennikarką Radia „Merkury” Barbarą Miczko-Malcher.

  • Wyróżnienie w IX Konkursie Dziennikarskim Stowarzyszenia Prasy Lokalnej pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego za artykuł w „Faktach Mosińsko-Puszczykowskich Gdy księżyc odmienił się złoty o prof. Tadeuszu Perkitnym,

  • Nominacja do nagrody głównej w Konkursie Dziennikarskim Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Local Press 2009” pod patronatem Marszałka Sejmu RP w kategorii publicystyka historyczna za artykuły opublikowane w Faktach Mosińsko-Puszczykowskich Mocek – bohater nieznany i Zagubione w czasie.

  • III nagroda w konkursie dziennikarskim Fundacji „Miejsce moje”, za artykuł opublikowany w „Faktach Mosińsko-Puszczykowskich” Inny zapach lasu,

  • Wyróżnienie im. Jerzego Zieleńskiego w Konkursie Dziennikarskim o Doroczne Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2009 za publikacje poświęcone popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie, za artykuły opublikowane na łamach „Faktów Mosińsko-Puszczykwoskich”: Pomnik, Ukryty sztandar i Mocek-bohater nieznany.

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  II
Powstanie Warszawskie II