Szeszuła

Jacek SZESZUŁA

 

– ur. 10 marca 1946 r. na Rynku w Mosinie, żona Maria – geograf, absolwentka UAM w Poznaniu, dwójka dorosłych dzieci – Katarzyna i Jakub, dwoje wnuków – Wiktoria i Krzysztof. Absolwent III LO w Poznaniu (1964), Studium Nauczycielskiego w Poznaniu – specjalność: nauczyciel historii i wychowania obywatelskiego (1966). W latach 1969-1974 studiował na Wydziale Filozoficzno-Historyczny UAM w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe z metodyki historii. Od 1966 roku – nauczyciel mosińskiej „dwójki”, w której przeszedł wszystkie szczeble zawodowe: nauczyciel mianowany, specjalizacja II0, dyplomowany, wicedyrektor i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, dyrektor Gimnazjum w Mosinie. Obecnie jest emerytem.
Historią regionalną interesuje się od „zawsze”. Regionalizmem „zaraziła” go mama Kazimiera i dziadek – Stanisław Kołtoniak. Owocem tej pasji była – utworzona przez niego w SP nr 2 – Izba Pamięci Narodowej, jedyna stała ekspozycja ukazująca historię Mosiny. W 1983 r. zbiory przekazał na rzecz miasta, proponując utworzenie małego muzeum – to dzisiejsza Izba Muzealna w Mosinie. W roku 2002 odszukał też odpis praw miejskich miasta Mosina.
Autor publikacji: Wykorzystanie Izby Pamięci Narodowej w pracy szkoły, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1978; Mosina w czasie wojny i okupacji we współautorstwie z R. Perłą w: Szkice z dziejów Mosiny, KAW 1978; Osoby związane z Mosiną we współautorstwie z T. Żakiem w: Album „Mosina 700 lat” 2002; artykułów o tematyce historycznej w mosińskich gazetach: „Ziemia Mosińska”, „Biuletyn Mosiński”, a także scenariusza inscenizacji historycznej na Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej (1983), regulaminu konkursu na flagę Mosiny, regulaminu działania Kapituły Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Konkurs - 100-lecie GBS
Konkurs - 100-lecie GBS
Partnerzy
Bitwa nad Bzurą
Bitwa nad Bzurą