Gminne zabytki - Młyn

JOANNA NOWACZYK

Młyn przy ul. Kolejowej w Mosinie zbudowano na przełomie wieków XIX i XX. Był to młyn parowy, w którego kompleksie powstał także dom mieszkalny. W roku 1939 właściciel młyna i powstaniec wielkopolski Jan Frąckowiak, znalazł się wśród 15 obywateli rozstrzelanych 20 października na Rynku w Mosinie. Jego młyn, a także dom, zawłaszczył Niemiec Wilhelm Stark.

Po zakończeniu II wojny światowej, młyn przejęło Przedsiębiorstwo Młynów w Poznaniu. Młyn posiadał zabezpieczenie w postaci bazy surowcowej mosińskiego i okolicznego okręgu rolniczego, a trudnił się przemiałem na mąkę oraz przemiałem zbóż na śrut dla zwierząt tucznych. Z powodu widocznego spadku produkcji, od 1963 roku młyn został przeorganizowany na wytwórnię pasz treściwych. Stary sprzęt zastąpiono nowym, zakupiono środki transportu – traktor oraz przyczepę i właściwa produkcja rozpoczęła się od 1 maja 1963 r. Od 1 stycznia 1977 r., patronat  nad młynem przejął Rolniczy Kombinat w Czempiniu, z roczną 10 tys. ton paszy.

Produkcja w starym młynie, prowadzona była jeszcze w latach 80. Dziś obiekt ten znajduje się ewidencji zabytków województwa wielkopolskiego.

 

Fot. Mieszalnia pasz w dawnym młynie lata 70.

 

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Konkurs - 100-lecie GBS
Konkurs - 100-lecie GBS
Partnerzy
Żołnierze wyklęci
Żołnierze wyklęci