Gminne zabytki - Zespół santoryjny w Ludwikowie

 

Do Rejestru Zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisany został zespół budynków obecnego szpitala w Ludwikowie: budynek główny – pawilon I oraz dwie leżakownie z 1883 r. (wpis pod nr 1845/A z 1981r.), pawilon II z lat 1929-1930 oraz willa dyrektora z 1929r.(wpis 108/Wlkp./A z 2002r.).

Początki sanatorium w Ludwikowie związane są z inwestycją niemieckiej spółki akcyjnej, która pobudowała tu pensjonat z restauracją. Piętrowy budynek (obecnie pawilon I szpitala), stworzony został w stylu szwajcarskim, z drewnianymi balkonami i tarasami. W 1900r. wybudowano drogę dojazdową z Ludwikowa do Krosinka, a w 1910r. uruchomiono kolej dojazdową do Osowej Góry, co podniosło atrakcyjność kurortu. Restauracja dla kuracjuszy funkcjonowała w latach 1898-1926. W okresie międzywojennym, obiekty zostały wyremontowane i 7 stycznia 1927 r. nastąpiło uroczyste otwarcie sanatorium „Staszycówka” w Ludwikowie. Z czasem powstały tu kolejne budynki sanatorium: willa dyrektora, Pawilon II, tzw. szałasy i portiernia. 

W czasie II Wojny Światowej szpital pełnił funkcję hitlerowskiego zakładu wynarodowiającego dla dziewczynek, sanatorium chorób płuc dla dorosłych, a pod koniec wojny – szpitala wojennego Armii Czerwonej. W 1947r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadecydował o zmianie profilu jego działalności na sanatorium dziecięce dla dzieci chorych na gruźlicę. W roku 1966, przemianowano sanatorium dziecięce na Sanatorium Przeciwgruźlicze dla dorosłych. Później zakład zmieniał nazwy kilkakrotnie. Obecnie Szpital w Ludwikowie wchodzi w skład Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu.

Na jego terenie znajduje się także niewielka kaplica Św. Michała Archanioła z relikwiami św. Ojca Pio, które przywiezione zostały tu w 2005 r. z San Giovanni Rotondo przez ks. Marka Rostowskiego.

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
1 DPanc. gen. Maczka
1 DPanc. gen. Maczka