Gminne zabytki - Szkoła katolicka

 

Historia państwowego szkolnictwa w Mosinie sięga roku 1804, kiedy to na wniosek hrabiego Potworowskiego utworzono szkołę w tej miejscowości. Po 10 latach budynek, w którym odbywała się nauka nie spełniał już swoich funkcji, dlatego zlikwidowano go w 1835 r. i rozpoczęto budowę nowego. I ten po ponad półwiecznym użytkowaniu stał się ruiną. Obecny budynek, na miejscu wcześniejszego, wzniesiono w 1893 r. Jest on jednym z największych budynków szkolnych na terenie dawnego powiatu Poznań-Zachód. 

W jego poprzecznym skrzydle znajdowały się 4 izby lekcyjne, natomiast w podłużnym – 4 mieszkania dla nauczycieli. Izby lekcyjne na piętrze doświetlało 5 okien, natomiast na parterze 4, gdyż skrajną oś zajmowało wejście do budynku, prowadzące do sieni na przestrzał. Docenić należy dekorację obiektu – motyw krzyża greckiego i samo zwieńczenie budowli w postaci metalowego krzyża łacińskiego. W szkole tej uczyło się 326 dzieci.

 Szkolny budynek z końca XIX w. przy ul. Kościelnej w Mosinie do dziś pełni funkcje oświatowe. Mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mosinie. Obiekt ten znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków.

 

Oprac. JN Źródło: Michał Hirsch, Pruskie budownictwo szkolne ma przełomie XIX i XX wieku  na terenach wiejskich dawnego powiatu Poznań-Zachód.

   

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  I
Powstanie Warszawskie I