Gminne zabytki - Dworzec kolejowy w Mosinie

 

W 1853 r. rozpoczęła się budowa linii kolejowej Wrocław – Poznań nazywana Drogą Żelazną Wrocławsko-Poznańsko-Głogowską. Prace prowadzone przez Spółkę Kolej Górnośląska prowadzone były od Leszna w trzech kierunkach: do Wrocławia, Poznania i Głogowa. 27 września 1856 r. na odcinku Wrocław Główny –Leszno przejechała próbna lokomotywa parowa. Uroczyste otwarcie linii nastąpiło miesiąc później, 29 października tegoż roku. Równocześnie z linią kolejową, która do 1886 r. była linią jednotorową, wybudowano stacje kolejowe, m.in. w Mosinie. Budynek mosińskiego dworca kolejowego pochodzi z końca XIX w. Prezentowana fotografia wykonana została w roku 1910.
W latach 70. XX wieku nastąpiła elektryfikacja linii Poznań – Wrocław. Na odcinku przebiegającym przez Mosinę nastąpiło to już w roku 1969.

W okresie zaboru pruskiego, zanim powstała linia kolejowa Wrocław – Poznań, Mosina była miasteczkiem o charakterze rolniczym, z jedynym tylko dużym zakładem przemysłowym – cegielnią Perkiewicza z końca XIX wieku. Dopiero wybudowanie tej linii kolejowej  umożliwiło tu rozwój przemysłu i handlu w naszym mieście. 

Budynek dworca kolejowego w Mosinie został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Oprac. JN

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
90 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
90 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
Partnerzy
Żołnierze wyklęci
Żołnierze wyklęci