Galeria Kawalerów Medalu - ks. Prałat Konrad Kaczmarek (1928 – 2015)

 

Uhonorowany Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej w roku 2007. Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Mosinie w latach 1973-1981.

Ks. prałat Konrad Kaczmarek urodził się 15 lutego 1928 r. w Krobi. Był jednym z trojga dzieci Franciszka – mistrza krawieckiego, powstańca wielkopolskiego i żołnierza września oraz Stanisławy zd. Olejniczak. Uczęszczał do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Dwa lata studiował filozofię w Gnieźnie, a kolejne cztery lata teologię w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1955 r.

Ksiądz Prałat, zanim objął probostwo w Mosinie, kierował parafią w Opalenicy, Kościanie, Radomicku, Lubiniu. W mosińskiej parafii był proboszczem przez 8 lat. Odchodząc na następne probostwo w Lesznie, pozostawił na Ziemi Mosińskiej swój ogromny dorobek i to nie tylko duszpasterski. Jego działalność miała także wymiar społeczny. Między innymi, reaktywował chór parafialny, tworząc przy kościele środowisko muzyczne. Liturgię kościelną wzbogacał często śpiewem zespołów muzycznych, takich jak Nona, czy Topazy. Ks. Konrad Kaczmarek, był dobrym gospodarzem mosińskiej świątyni. Za czasów jego proboszczowania, prócz przeprowadzonych wielu prac remontowych, kościół wzbogacił się m.in. o: witraże, nowe ławki, nowe stacje drogi krzyżowej, żyrandole w nawie głównej, kaplicę cmentarną, dom katechetyczny. Ks. prałat był też autorem wielu publikacji, także dotyczących Mosiny, takich jak „Kronika parafii mosińskiej” i „Witraże w Kościele św. Mikołaja w Mosinie”. Szczególną wdzięcznością darzył rycerzy św. Floriana – strażaków, których był kapelanem województwa wielkopolskiego.

Za swą działalność duszpasterską w 1995 mianowany został Kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiaty Farnej w Poznaniu oraz Prałatem – Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości Ojca Świętego – Jana Pawła II w 2000 oraz Ojca Świętego Benedykta XVI w 2010. Był też wielokrotnie odznaczany i wyróżniany. Posiadał odznaczenia: papieskie, arcybiskupie, strażackie, mosińskie i leszczyńskie. Odznaczony został m.in.: Odznaką „Przyjaciel Dzieci’’, Złotym medalem „Zasługi dla pożarnictwa”, „Złotym Krzyżem Sybirak”, Brązowym Krzyżem „Armii Krajowej 1939-1945”.

Zmarł 4 maja 2015 r., w wieku 87 lat. Pochowany został na cmentarzu w Gostyniu.

Oprac. JN

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  II
Powstanie Warszawskie II