Chrystus w Krajkowie

Historia Krajkowa sięga XIV wieku, pod koniec którego właścicielem wsi był Pasek Biały z rodu Doliwów – chorąży kaliski w latach 1392 – 1410. Z Krajkowem gospodarczo był powiązany folwark, który był małą osadą położoną na południowy wschód od wsi, z typową ulicówką. We wsi zachował się drewniany budynek mieszkalny z XIX w., a na skraju tej posesji znajduje się przydrożna kapliczka z 1847 r. ufundowana przez Mikołaja Potockiego i jego żonę Urszulę z postacią Chrystusa Króla. Wspomniany Mikołaj Potocki osiadł w Krajkowie po 1819 r. i pełnił funkcję „custos sylvae”.

W Krajkowie, na jednej z posesji, odnajdziemy także kapliczkę słupową Chrystusa Frasobliwego, której potencjalnym autorem jest działający w tych okolicach rzeźbiarz Satory węgierskiego pochodzenia.  Kapliczkę Chrystusa frasobliwego ufundowali ok. 1850 roku Franciszka z Leśniewiczów i Piotr Adamscy lub ojciec Piotra Adamskiego.

Źródło: J. Łojko, J. Stępień, Zarys dziejów Mosiny; Rajmund T. Hałas, Satory – rzeźbiarz po obu stronach Warty, w: Ziemia Mosińska nr 2(146).

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  I
Powstanie Warszawskie I