1 marca - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stanisław Józef Kasznica (1908–1948), pseudonimy „Maszkowski”, „Przepona”, „Wąsal”, „Wąsowski”, „Stanisław”, „Stanisław Piotrowski”, był porucznikiem Wojska Polskiego, podpułkownikiem i komendantem  Narodowych Sił Zbrojnych, kawalerem orderu Virtuti Militari V klasy i dwukrotnie Krzyża Walecznych.

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. w szeregach Wielkopolskiej Brygady  Kawalerii. Konspiracyjną działalność niepodległościową rozpoczął w szeregach Grupy „Szańca”. Po utworzeniu NSZ pełnił funkcję szefa Administracji Ogólnej w strukturach Służby Cywilnej Narodu. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Od września 1944 r. do stycznia 1945 r. był komendantem Okręgu NSZ Częstochowa, następnie - komendantem Inspektoratu „Zachód”, szefem wywiadu OP, a od sierpnia 1945 r. p.o. komendanta głównego NSZ-OP.  Aresztowany w lutym 1947 r. w Zakopanem, podczas śledztwa był torturowany. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 2 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 12 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W roku 1992 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał wyrok za nieważny. W roku 2009, Stanisław Józef Kasznica został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim 4„za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. W lutym 2012 r. na tzw. Łączce, kwaterze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, odnaleziono i zidentyfikowano jego szczątki. W tym samym roku, Rada Miejska w Mosinie  uhonorowała go, wraz z jego ojcem Stanisławem Wincentym (wybitny prawnik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego, senator II RP) najwyższym lokalnym wyróżnieniem – Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Postać Stanisława Józefa Kasznicy przypomniał społeczności lokalnej Przemysław Mieloch. Dom rodzinny ostatniego komendanta Narodowych Sil Zbrojnych znajdował się w Krosinku, przy ul. Stęszewskiej. Tam mieszkali jego rodzice, pochowani po śmierci na cmentarzu parafialnym w Mosinie.

W dniu 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy o żołnierzu wyklętym z Krosinka – Stanisławie Józefie Kasznicy.

 

JOANNA NOWACZYK

 

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  II
Powstanie Warszawskie II