Zaproszenie

O walkach o Festung Posen...

 

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na dwudziesty czwarty Wieczór Historyczny w piątek 4 marca 2011 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2.

 

Gośćmi spotkania będą tym razem członkowie Stowarzyszenia „Pomost” powołanego w 1997 roku na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Prezes Tomasz Czabański opowie o poszukiwaniach oraz ekshumacjach mogił żołnierzy niemieckich znajdujących się na terenie Polski. Stowarzyszenie bowiem od 2002 roku współpracuje z niemiecką organizacją Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. (Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi). W trakcie badań docierają oni do miejsc gdzie znajdują się groby, bądź jeszcze mogą się one znajdować. Po uzyskaniu oficjalnej zgody urzędów wojewódzkich przystępują do właściwych prac, w których uczestniczy przedstawiciel Volksbundu w Polsce. Prace związane z ekshumacjami wykonywane są kompleksowo. Dzięki tym działaniom żyjący członkowie rodzin poległych żołnierzy dowiedzieć się mogą, gdzie spoczywa mąż, ojciec czy dziadek.

Natomiast Maciej Karalus oraz Michał Krzyżaniak, współtwórcy serii wydawniczej Festung Posen 1945, opowiedzą o swoich badaniach związanych z walkami o miasto w 1945 roku. W 2001 roku członkowie „Pomostu” dotarli do grupy byłych żołnierzy niemieckich walczących o Festung Posen. Zrzeszeni w Hilfsgemeinschaft ehemalige Posenkämpfer, co roku 23 lutego przyjeżdżają do Poznania, by wspólnie obchodzić kolejne rocznice zakończenia walk. Jak podkreślają członkowie „Pomostu”: Ta współpraca byłych żołnierzy z nami, młodym pokoleniem Polaków, jest wspaniałym przykładem na to, że nawet najbardziej bolesna przeszłość nie może stanąć na przeszkodzie pokojowemu współistnieniu naszych narodów. W serii wydawniczej Festung Posen 1945 ukazało się już 16 publikacji zawierających wspomnienia polskich, niemieckich i rosyjskich uczestników walk o Poznań.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Rozstrzelani na rynku z Mosinie
Rozstrzelani na rynku z Mosinie
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  II
Powstanie Warszawskie II