Sternal Czesław

STERNAL Czesław
(ur. 26.06.1920 r. w Łubnicy, pow. Śmigiel - zm. 4 kwietnia 1977), syn Tomasza i Jadwigi.
W czasie powstania walczył pod Wolsztynem i Babimostem w późniejszym 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich (i później 55 Pułk Piechoty). W czasie wojny bolszewickiej jego szlak bojowy wiódł przez Lwów, Tarnopol, Grodno, Baranowicze, Święcijany, Żabinka, Kajdanów, Różany, Prużany, Podwołczyska, Równo, Skałat, Mińsk Litewski, Stołpce, Chorodziejka. Równo, Choszcza, Ostroróg, Korzec; w czasie odwrotu Bobrujsk do Warszawy, Lublin, Chełm, Łomża do granicy pruskiej i dalej Gołąbie pod Warszawą, Kalwaria; i dalej, po bitwie warszawskiej, do Stołpów, Chorodziejki, Równe, Choszcza, Sapożyn, Lidawka (III bat. K.O.P.), Podwołczyska nad Zbruczem, Skalat (XII bat. K.O.P.).
Mieszkaniec Plewisk od 2.09.1935 r. do 9.01.1939 r. Prawdopodobnie wrócił do Plewisk w czasie II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego należał do Związku byłych Ochotników Armii Polskiej. Odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921.
Po wojnie należał do Polskiego Związku Zachodniego. W roku 1972 otrzymał mianowanie na stopień podporucznika za udział w Powstaniu Wielkopolskim.
[Opracowanie Przemysław Mieloch; Książeczka wojskowa, Legitymacja członkowska Związku byłych Ochotników Armii Polskiej, Legitymacja członkowska Polskiego Związku Zachodniego; Akt Rady Państwa o mianowaniu na stopień podporucznika z 11.11.1972 r.]
 

Wyszukiwarka
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Partnerzy
Bitwa nad Bzurą
Bitwa nad Bzurą