Piknik

Niepodległościowy Piknik Historyczny

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi serdecznie zaprasza w niedzielę 14 listopada 2010 roku na Niepodległościowy Piknik Historyczny.

Główną atrakcją imprezy będą osoby w historycznych mundurach z okresu międzywojennego dawnego garnizonu poznańskiego. Najpierw o godz. 12.00 żołnierze będą uczestniczyć w mszy świętej w kościele św. Jana Bosko w Luboniu. Następnie o godz. 12.45 na pobliskim placu odbędzie się inscenizacja prezentująca uroczyste przekazanie przez wojsko broni wraz z ciężkim karabinem maszynowym Kompanii Żabikowo Batalionu Obrony Narodowej Poznań II.

Przed wybuchem drugiej wojny światowej jednostki te były częścią Wojska Polskiego. Miały charakter terytorialny, przez co były silnie związane w obszarem, na którym były formowane. Dodatkowa konsolidacja w lokalną ludnością cywilną następowała w trakcie uroczystości patriotyczno-kościelnych, w trakcie których oddziałom przekazywano broń. Co prawda z powodu braku materiałów źródłowych nie ma pewności, czy uroczystość taka w obecnym Luboniu miała miejsce, jednak w tym okresie była to powszechna praktyka.

Około godz. 13.15 grupy zaprezentują polskie mundury od Powstania Wielkopolskiego do okresu powojennego. Ciekawostką będzie replika polskiego samochodu pancernego wzór 1934. Nie zabraknie też wojskowej grochówki oraz stoiska z militariami. Około godz. 14.30 impreza przeniesie się na rynek w Żabikowie. Przez restauracją Marago zrekonstruowany zostanie posterunek wartowniczy.

W przygotowaniu imprezy Sekcję Historyczną TMML wspierają inne stowarzyszenia skupione wokół projektu Twierdza i Dawny Garnizon Poznań, a więc Grupa Rekonstrukcyjna Salamandra, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. D.A.K. w barwach 7. Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, a także Wielkopolska Grupa Miłośników Historii Wiarus oraz Szwadron Pancerno-Motorowy II RP.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

Ilustracja:
Ćwiczenia wojskowe we wnętrzu kaponiery fortu VIIIa w Poznaniu. Fot. © Maciej Wachowski

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Niepokonani
Niepokonani