Zaproszenie

Bitwa o Poznań 2011

 

Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań zaprasza w niedzielę 20 lutego 2011 roku na poznańską Cytadelę na widowisko historyczne Bitwa o Poznań.

Spotkanie to ma służyć przypomnieniu wydarzeń sprzed 66 lat, kiedy to od końca stycznia 1945 roku wojska radzieckie toczyły ciężkie walki o Festung Posen. Zakończyły się one 23 lutego, gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu jakim była poznańska Cytadela

Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 13.00 na polanie w pobliżu Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Zaprezentowana zostanie potyczka zwiadu rosyjskiego wzmocnionego cytadelowcami z oddziałem niemieckim broniącym umocnionych pozycji. Weźmie w niej udział około 150 inscenizatorów z 16 grup nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

Jednak wcześniej, bo już od godziny 10.00 będzie można oglądać wystawę sprzętu i uzbrojenia grup biorących udział w imprezie, a także posilić się wojskową grochówką. Natomiast w samo południe przy Pomniku Bohaterów przybyli oddadzą hołd poległym w walkach.

Po zakończeniu inscenizacji około godziny 13.45 odbędzie się spacer, w trakcie którego będzie można zapoznać się z najlepiej zachowanym, południowo-zachodnim frontem umocnień Fortu Winiary (Cytadeli). Zrealizowany w latach 1828-1842 był modelowym dziełem szkoły nowopruskiej (zbiórka w pobliżu obelisku).

Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Wielkopolski oraz Prezydent Miasta Poznania.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

Prezes TiDGP

Ilustracja:

  1. W ubiegłorocznej inscenizacji historycznej na poznańskiej Cytadeli wzięło udział ponad 60 rekonstruktorów, w tym roku ma ich być dwukrotnie więcej. Fot. © Maciej Wachowski

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  I
Powstanie Warszawskie I