Zaproszenie

O rezydencji w Jeziorach...
 
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na dwudziesty trzeci Wieczór Historyczny w piątek 21 stycznia 2011 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2.

 
Gościem spotkania, w sali sesyjnej, będzie Wanda Bech, która opowie o dziejach rezydencji Namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera w Jeziorach. Przed dziesięciu laty prelegentka znalazła wśród dokumentów po rodzicach zdjęcia z budowy pałacu w Gurkasee. Wtedy też postanowiła dotrzeć do żyjących świadków budowy i odtworzyć jej historię. Po drodze natknęła się na nierozwikłaną zagadkę schronu przeciwlotniczego.
W pierwszej części swojego wystąpienia zatytułowanej Rezydencja znana i nieznana prelegentka omówi obecny stan budowli będącej siedzibą dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego. Przedstawi również jej historię od pierwszego planu zagospodarowania terenu oraz postara się rozwikłać zagadkę poszukiwanego od lat schronu.
W drugiej części wykładu, Zachowane dla potomnych, znajdzie się geneza ostatnio bardzo popularnych zlotów pojazdów militarnych oraz powstania ruchu grup rekonstrukcyjnych. Bowiem jak podkreśla, kiedy już raz wejdzie się na ścieżkę historii interesujące stają się jej wszelkie przejawy.
W holu natomiast będzie można zobaczyć wystawę Budowali pałac kata...
Wanda Bech jest z wykształcenia ekonomistką o specjalności handel wewnętrzny, choć od wielu lat pracuje w handlu zagranicznym. Jednak wykonywany zawód nie ma nic wspólnego z pasją, w której doradcą i konsultantem bywa syn - historyk wojskowości oraz mąż - specjalista w dziedzinie pojazdów militarnych.
Wsparcia przy organizacji imprezy udzielił Urząd Miasta Luboń. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 Przemysław Maćkowiak

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Generał Roman Abraham – portret dowódcy
Partnerzy
Powstanie Warszawskie  I
Powstanie Warszawskie I