Konkurs

Gminny Konkurs


Historyczny

 

Przez kilka miesięcy trwały przygotowania i eliminacje szkolne w ramach I Gminnego Konkursu Historycznego. 3 czerwca 2008 r. został rozegrany finał. Tematem przewodnim edycji konkursu było Stulecie Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Mosinie obchodzone w roku 2007.


Konkurs

Rodzice skupieni w Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Jedynki podjęli inicjatywę wychodząc ze swoimi działaniami na zewnątrz. Wraz z Radami Rodziców Szkół Podstawowych podjęli dzieła zorganizowania I Gminnego Konkursu Historycznego poświęconego w roku 2008 Stuleciu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Mosinie. Bank odegrał wielką rolę w integracji życia gospodarczego Ziemi Mosińskiej i okolic w okresie zaborów i po odzyskaniu niepodległości. Obecnie Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Mosinie stanowi nieodłączny element życia gospodarczego i społecznego Mosiny i okolic. Stulecie funkcjonowania stanowiło doskonałą okazję do przeprowadzenia konkursu.

Do konkursu przystąpili uczniowie ze wszystkich (poza jedną) szkół podstawowych w liczbie 128.

Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Na etapie szkolnym mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły. Był on rozgrywany wewnętrznie w każdej ze szkół. Do etapu drugiego, gminnego zakwalifikowało się 26 uczniów. Finałowe rozgrywki były rozgrywane parami rozlosowanymi w taki sposób, aby w parze znajdowali się przedstawiciele różnych szkół. Sprzyjało to integracji środowiska szkolnego całej gminy oraz stanowiło dla uczniów doświadczenie w pracy zespołowej.

Finał
Finał odbył się w sali widowiskowej Mosińskiego Ośrodka Kultury we wtorek 3 czerwca 2008 r. Gości powitała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie Kamila Bilska. Całość prowadziła Dorota Szczepaniak z SP nr 1. Wprowadzenia do finału konkursu dokonał Przemysław Mieloch – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Jedynki.
Na widowni zasiedli licznie przybyli koleżanki i koledzy finalistów. Wśród gości znajdował się m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie Jacek Szeszuła. Nad przebiegiem czuwało piętnastoosobowe jury złożone z przedstawicieli rodziców i nauczycieli szkół biorących udział w konkursie oraz przedstawiciela GBS w Mosinie reprezentowanego w osobie prezesa Przemysława Pilarskiego. Przewodniczącym jury był Przemysław Mieloch.
Zaplanowano przeprowadzenia dwóch części finału. Jednakże niezwykle wysoki poziom wiedzy uczniów wymusił na jury podjęcie decyzji o przeprowadzeniu dogrywki, trzeciej części finału. Okazało sie bowiem, że aż 5 drużyn odpowiedziało bezbłędnie na 8 pytań w dwóch częściach finału.

 

Ostatecznie wyłoniono po trzeciej serii pytań zwycięzców:

I miejsce: Sara Szuman (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie)
Arkadiusz Kantorski (Szkoła Podstawowa w Daszewicach)

II miejsce: Klaudia Szeląg (Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie)
Anna Kubacka (Szkoła Podstawowa w Czapurach)

III miejsce: Anna Wiesner (Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie)
Marta Krych (Szkoła Podstawowa w Czapurach)

Nagrody
Na etapie szkolnym każda ze szkół samodzielnie, wedle własnego uznania, przyznawała nagrody laureatom konkursu.
Na szczeblu gminnym głównym sponsorem nagród jest Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Mosinie. Para zwycięzców otrzymała po odtwarzaczu mp4 oraz po encyklopedycznym wydaniu historii Polski. Para zdobywców II miejsca została nagrodzona 2 książkami traktującymi o historii Polski oraz odtwarzaczami mp3. Zdobywcy III, IV i V miejsca również otrzymali książki pokazujące historię i piękno krajobrazów Polski.
Nadto każdy z uczestników otrzymał książkę poświęconą księdzu Augustynowi Szamarzewskiemu jednemu z twórców spółdzielczości i bankowości spółdzielczej w Wielkopolsce, które sponsorowały Rady Rodziców szkół uczestniczących w konkursie. GSB wręczył każdemu z uczestników album wydany z okazji Stulecia banku oraz czapeczki i grę bierki.

Przepiękne widowisko
W przerwach między częściami konkursu widzowie mieli urozmaicony czas dodatkowymi atrakcjami.
W trakcie pierwszej przerwy Przemysław Pilarski Prezes GBS przedstawił prezentację multimedialną poświęconą historii i działalności GBS. W trakcie drugiej wszyscy zebrani mogli podziwiać premierę widowiska słowno–muzycznego z okazji 160-tej rocznicy proklamowania Rzeczypospolitej Mosińskiej. Autorski scenariusz przedstawienia napisał Szymon Gogolewski, a całość przygotowały Elżbieta Stelmaszyk i Beata Lenartowska–Nieckarz – nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie.
Widowisko powstało ze środków pozyskanych od Wojewody Wielkopolskiego w ramach konkursu „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych”. Wniosek konkursowy przy wsparciu dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie zredagował Przemysław Mieloch ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jedynki.
Na wielu zgromadzonych widzach tak piękne i wzruszające widowisko wywarło wielkie wrażenie. Powszechnie wyrażano nadzieję, że również inni mieszkańcy Gminy Mosina będą mieli możliwość obejrzenia widowiska z okazji 160-lecia proklamowania Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Na zakończenie
Współorganizatorami konkursu są Rady Rodziców szkół podstawowych Gminy Mosina oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie, która wniosła wielki wkład w organizację i prowadzenie finału konkursu.
Sponsorem głównym był Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Mosinie. Swoje sponsorskie cegiełgi wniosły również rady rodziców szkół uczestniczących w konkursie. Patronat medialny objęły „Fakty Mosińsko-Puszczykowskie”


Galeria

Przemysław Mieloch
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Przyjaciół Jedynki
mielochp@wp.pl

Komentarze
Treść komentarza:
Podpis:
Dodaj komentarz
Wyszukiwarka
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Wojenne losy Mosiny i jej mieszkańców
Partnerzy
1 DPanc. gen. Maczka
1 DPanc. gen. Maczka